Tarih ve Kültür Mozaiği Rusya: (Moskova – St Petersburg)

5 Days

15.06.2024 – 20.06.2024 – 4 Gece 5 Gün – (STOP)

MOSKOVA (2 GECE) – ST PETERSBURG (2 GECE)

DÖKÜMANSIZ, BEKLEMEDEN ONLİNE VİZE İMKANI

Rusya veya resmî adıyla Rus Federasyonu, Kuzey Avrasya’da bulunan, federal yarı başkanlık tipi cumhuriyetle yönetilen bir ülkedir. Kuzeybatıdan güneydoğuya Rusya; Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya (ikisi birden Kaliningrad Oblastı ile), Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur. Deniz sınırı olarak Ohotsk Denizi ile Japonya, Bering Boğazı ile bir ABD eyaleti olan Alaska ve Karadeniz ile Türkiye ile de komşudur. 17.098.246 km², ilhak edilen bölgelerle beraber 17.234.135 km²’lik yüzölçümü ile Dünya’nın en geniş ülkesidir ve Dünya yaşam alanının sekizde birini kapsar. Rusya aynı zamanda 2021 yılı itibarıyla 145,9 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık dokuzuncu ülkesidir. Kuzey Asya’nın tamamına ve Doğu Avrupa’nın büyük bir kısmına uzanan Rusya, dokuz saat dilimine yayılır ve üzerinde çok çeşitli çevre ve yer şekilleri bulunur.

Resmi dili: Rusça

Para birimi: Ruble

İklim: Karasal iklimi

Priz tipi: C/F tipi (Türkiye ile uyumlu)

Uçuş Bilgileri;

15 Haziran 2024     Türk Hava Yolları     TK413     IST-VKO    07.10-11.00

20 Haziran 2024     Türk Hava Yolları     TK404     LED-IST      01.05-04.55

İstanbul Havalimanı dış hatlar gidiş terminali Türk Hava Yolları kontuarı önünde saat 04.10’ta buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimiz sonrasında Türk Hava Yolları’nın TK413 sefer sayılı uçuşu ile saat 07.10’ta Moskova’ya uçuş. Yerel saat ile 11.00’ta Moskova’ya iniş. Pasaport ve bagaj işlemlerimizin ardından havalimanından aracımız ile panoramik Moskova Şehir Turuna başlamak üzere hareket ediyoruz. Şehir turumuzda göreceğimiz yerler arasında bugünkü adı Serçe Tepeleri olan Lenin Tepeleri, Moskova Üniversitesi, Luzniki Stadyumu, Novadieviçe Manastrı, Tverskaya Caddesi, Bolşoy Tiyatrosu, siyasi ve toplumsal olaylara sahne olmuş tarihi Kızıl Meydan, meydanda yer alan soğan şeklindeki çok renkli kubbesi ile ilginç St. Basil Katedrali, Kremlin Sarayı başlıcalarıdır. Turumuz sonrasında otelimize varışımızı takiben check-in işlemlerimizi gerçekleştirip odalarımıza yerleşiyoruz. Gecelememiz Moskova’daki otelimizde.

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek ekstra Kremlin Sarayı, Moskova Metrosu, Arbat, Nazım Hikmet’in Mezarı Turuna katılabilirler. Gecelememiz Moskova’daki otelimizde.
→ Kremlin, Moskova Metrosu, Arbat, Nazım Hikmet’in Mezarı Turu | 85 USD Yetişkin - 45 USD Çocuk (06-11,99 yaş)
Aracımızla Nazım Hikmet’in mezarının bulunduğu Novodevici Mezarlığı için otelimizden hareket. Mezarlık 1524 yılında kurulan ve Rusya’nın en önemli manastırlarından birisi olan Novodevici Manastırının yanında yer almaktadır. Manastır 1812 yılında Napolyon’un emriyle yıkılmak istenmesine rağmen rahibeler bu karara engel olmayı başarmışlardır. Mezarlıkta Rusya’nın en önde gelen sanat, bilim ve siyaset insanlarının mezarlarının yanı sıra Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret edeceğiz. Buradan sonra turumuza Moskova Metro’su ile devam edeceğiz. Stalin tarafından 1931’de inşası başlatılan Moskova Metrosu, günümüzde büyüklük bakımından New York, Paris veya Londra metroları ile karşılaştırılsa da iç mimari ve dekorasyon bakımından dünyanın en güzel metrosu olduğu çoğunluk tarafından kabul edilmektedir. Metro ile kısa bir yolculuk sonrası Kremlin Sarayı yakınında metrodan çıkacağız. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in çalışma ofisinin de bulunduğu Kremlin, 14. Yüzyıdan beri Moskova’nın en önemli kilisesi olarak kabul edilen Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Katedralini ve dünyanın en büyük çanını ve topunu da içinde barındırmaktadır. Kremlin ziyaretimiz sonrasında yürüyerek eski Arbat Sokağına geçeceğiz. Moskova’nın ortasından geçen Arbat Sokağı, bu şehre yolu düşen herkesin en azından bir kere uğradığı, bir ucundan diğer ucuna kadar zevkle yürüdüğü, araç trafiğine kapalı bir yoldur. Burada mağazaların rengarenk vitrinlerini gezebilir, hediyelik eşyalar alabilir, Rus ve dünya mutfaklarının güzel örneklerini tadabilir, Paris’i aratmayan şık kafelerinde oturabiliriz. Buradan aracımızla otelimize döneceğiz.

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında check-out işlemlerimizi gerçekleştirip, Moskova tren garına doğru hareket ediyoruz. Hızlı tren ile yapacağımız yaklaşık 5 saatlik keyifli bir yolculuk sonrası karşılanmanın ardından, bizi bekleyen özel aracımız ile panoramik St. Petersburg Şehir Turuna başlamak üzere hareket ediyoruz. Moskova’dan sonra Rusya’nın ikinci büyük kenti olan St. Petersburg, aynı zamanda çok önemli bir sanat, bilim ve turizm merkezidir. Sanayi konusunda da çok önemli bir yere sahip olan St. Petersburg, ismini yaşamın hemen her konusunda tarih sayfasına yazdırmıştır. Rus Çarı I. Petro tarafından 1703 yılında kurulan şehirde göreceğimiz yerler arasında 4.5 km.lik uzunluğu ile şehrin kalbinin attığı Nevski Caddesi, Kanlı Katedral, Avrora Gemisi, Bakanlık Binaları, Kış Sarayı ve Saray Meydanı bulunmaktadır. Turumuz sonrasında otelimize varışımızı takiben check-in işlemlerimizi gerçekleştirip odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam, dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek ekstra Rus Gecesi Turuna katılabilirler. Gecelememiz St Petersburg’daki otelimizde.
→ Rus Gecesi Turu | 95 EUR Yetişkin - 75 EUR Çocuk (06-11,99 yaş)
Aracımızla otelimizden hareket ederek St. Petersburg’un en güzel ve tarihi restoranlarından Troika Restoran’da Rus Mutfağı’nın seçkin örneklerini içeren set menü akşam yemeği ve muhteşem müzik ve dans şovlarını izleme fırsatı bulacağız. Şov bitiminde otelimize dönüş.

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek ekstra Hermitaj Müzesi, Tekne Gezisi, Peter ve Paul Katedrali Turuna katılabilirler. Gecelememiz St Petersburg’daki otelimizde.
→ Hermitaj Müzesi, Tekne Gezisi, Peter ve Paul Katedrali Turu | 90 EUR Yetişkin - 70 EUR Çocuk (06-11,99 yaş)
Turumuzda ilk durak Hermitaj Müzesi olacak. Neva Nehrinin yanında bulunup Çarlık dönemine ait yaklaşık 4 milyon eseri barından, Dünya'nın ve Rusya'nın en büyük müzelerinden Hermitaj Müzesi, en çok tablo koleksiyonu bulunduran müze olması sebebi ile Guinness Dünya Rekorları Kitabında yer almaktadır. Ziyaretin ardından tekne ile Kanal gezisi yapacağız. Kanal gezimizde St. Petersburg’u bir de kanallardan görerek, Neva Nehri’ne kadar uzanacağız. Bu gezimizin bitiminde Peter ve Paul Katedrali ile turumuza devam edeceğiz. Petro tarafından 1700’lü yıllarda St. Petersburg’da inşa ettirilen ilk yapı görülmeye değer bir görkeme sahip. Neva Nehri üzerinde kurulan kaledeki katedral ve içerisinde bulunan Romanov Hanedanı mensuplarının mezarları, insanları buraya çekiyor. Şehrin en yüksek binası olan katedralin üstündeki melek, şehrin simgesi haline gelmiş durumda. Dostoyevski, Troçki ve Lenin’in kardeşi Aleksandre’ın da kaldığı ünlü kale zindanları yıllar içinde birçok ünlüyü ağırlamış. Turumuzun bitiminde otelimize transfer.

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında check-out işlemlerimizi gerçekleştirip, transfer saatine kadar serbest zaman. Rehberimizin bildireceği transfer saatinde havalimanına doğru hareket ediyoruz.

Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimiz sonrasında Türk Hava Yolları’nın TK404 sefer sayılı uçuşu ile saat 01.05’te İstanbul’a uçuş. Yerel saat ile 04.55’te İstanbul Havalimanı’na iniş ve turumuzun sonu. Bir sonraki keyifli gezimizde buluşmak üzere veda ediyoruz.

Paket Fiyata Dahil Olan Hizmetler:

 • Türk Hava Yolları tarifeli seferleri ile IST-VKO/LED-IST parkurunda gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Havalimanı vergileri
 • Moskova-St Petersburg arası hızlı tren ekonomi sınıfı bileti
 • Belirtilen veya benzeri otellerde toplam 4 gece konaklama
 • Programda belirtilen sabah kahvaltıları
 • Havalimanı – otel – havalimanı transferleri
 • Otel – tren garı transferi
 • Moskova panoramik şehir turu
 • St Petersburg panoramik şehir turu
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Mesleki sorumluluk sigortası (1618 sayılı yasa gereği düzenlenen sigortadır)

Paket Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Rusya online vize bedeli
 • Dahil olduğu belirtilmeyen tüm müze ve örenyeri giriş ücretleri
 • Dahil olduğu belirtilmeyen yemekler ve yemeklerdeki içecekler
 • Ekstra turlar
 • Kişisel harcamalar
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tur programında dahil olduğu açıkça belirtilmemiş tüm servisler
 • Bahşişler (kişi başı günlük 2 USD)

Önemli Notlar

ÖNEMLİ NOTLAR:

 • Tur programımız belli bir katılım şartı ile düzenlenmektedir. Paket tur için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, tur kalkışına 30 gün kala iptal edilebilir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur tarafınıza bildirilecektir.
 • Tur programında isim belirtilmeden sadece kategori bilgisi verildiği ve/veya aynı destinasyon için seçenekli bulunduğu durumlarda otel(ler) gezi hareketinden 48 saat önce acentemiz tarafından bildirilecektir.
 • Bu fiyat listesi ve program yeni bir fiyat listesi çıkana kadar geçerlidir ve eskisini tamamen geçersiz kılar.
 • Tüm paket programlarımızdaki fiyatlarımız minimum 10 kişiye kadar kontenjanlar ile sınırlı olup üzeri kişi sayısı gruplarınız için fiyat artışı olabilir. Lütfen fiyat bilgisi sorunuz.
 • Normal pasaportlarda pasaport veriliş tarihinin 10 seneden daha fazla, diğer pasaport tiplerinde ise 5 seneden daha fazla olması durumunda, seyahate hatalı hizmetlerinden, Acente’nin işleten sıfatı olmaması nedeni ile mevcut sorumluluğu bulunmadığını, asli fail gibi doğrudan doğruya sorumlu olmadığını taraflar bilmektedirler. Tüm gümrüklü yurtdışı çıkışlarında kalkış günü ilgili limanda tur hareket saatinden 3 saat önce hazır bulunulması gerekmektedir. Özellikle diğer şehirlerden iç hat uçuşu ile liman ya da havalimanlarına gelecek olan misafirlerin uçuş saatlerini limanda olunması gereken saate göre ayarlamaları gerekmektedir. Bu sebepten dolayı geç kalınma ve/veya durumunda tura katılamama sorumluluk yolcuya ait olup, Meyel Tours’un yolcuya karşı herhangi bir tazminat yükümlülüğü yoktur. Yolcuların check-in işlemini ve koltuk seçimini ilgili havayolunun sitesinden tur hareketinden 24 saat önce şahsen yapmaları tavsiye edilir.
 • Meyel Tours; havayolu ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Uçuş öncesinde uçak saatleri değişebilir. Tüm uçuş saatlerinin tur hareket saatinden 48 saat önce yolcu tarafından teyit edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır.
 • 3 Kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. kişiye tahsis edilen yatak standart yataklardan küçüktür. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için tur katılımcısı 3. kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar. Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında aynı odada kalan ve yaş grubuna uyan tek çocuk için geçerlidir. Otellerde sınırlı sayıda TWIN (2 ayrı yataklı) oda bulunmasından dolayı, TWIN oda talebinizi rezervasyondan önce kontrol ediniz.
 • 18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne ve babalarından en az birisi olmadan tura katıldığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvaffakatnamelerin tüm seyahat süresince kişilerin yanında bulundurulması zorunludur.
 • Panoramik şehir turu, şehirlerin tanıtımı için düzenlenen müze, ören yeri girişlerini içermeyen 2-3 saat süreli turlar olup içeriği değişmemek şartıyla farklı günlerde düzenlenebilir. Ekstra turlar, tur lideri tarafından belirlenecek kişi sayısı ile gerçekleştirilir. Bu sayının altında kalınması durumunda fiyat artışı ile ekstra turlar yapılabilir ve günleri programın akışına göre tur lideri tarafından değiştirilebilir. Hava durumuna bağlı olarak turlar gerçekleşmeyebilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Meyel Tours sorumlu tutulamaz.
 • Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ve bu ilaçlar ile ilgili ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
 • Tur detayları, havalimanı sorumlusu, tur lideri ve otel bilgilendirmeleri tur hareketinden 48 saat önce yapılacaktır.
 • Pasaport resmi bir belge olup herhangi bir şekilde zedelenmiş, kirlenmiş veya yırtılmış olması gibi sebeplerden dolayı pasaport polisi sizi ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir.
 • Bu tur programı için T.C. vatandaşlarına vize uygulaması bulunmaktadır. Vize başvurusu için tur bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport gerekmektedir. Pasaport polisi geçerli vizesi olsa dahi yolcuyu ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda tüm mali ve hukuki sorumluluk yolcuya aittir. Lütfen pasaport bilgi ve detaylarınızı kontrol ediniz.
 • Türkiye sınır kapılarından çıkış yapılırken, Türk veya Yabancı uyruklu vatandaşlardan geçerli vizeye sahip pasaportu olsa dahi, tüm pasaport tipleri için seyahat tarihi itibariyle minimum 6 ay geçerlilik şartı aranmaktadır. Bu şarta uymayan pasaportlara acentemiz tarafımızdan onay verilmemektedir. 6 aydan az geçerliliği olan pasaport sahiplerinin tura katılamamalarından dolayı Meyel Tours’un yolcuya karşı herhangi bir tazminat yükümlülüğü yoktur.
 • Programda dahil olarak belirtilen turlara katılmayan misafirlerimiz herhangi bir ücret iadesi alamaz.

You can send your enquiry via the form below.

Tarih ve Kültür Mozaiği Rusya: (Moskova – St Petersburg)
From €1,297
/ Person - Kişi
From €1,277
/ Child - Çocuk (2-11)
From €150
/ Inf. - Bebek(0-1,99)
From €1,497
/ Single - Tek Kişi
 • Türkçe Rehberlik
 • Moskova 2 Gece: 4* Holiday Inn Suchevksy Hotel vb.; St. Petersburg 4 Gece: 4* Park Inn Pribaltiskaya Hotel vb.
 • (K): Kahvaltı
 • Bu tur programı için T.C. vatandaşlarına Online vize uygulaması bulunmaktadır.